Gates 70867 (8EFG6K-MTF) 1/2" -8EFG6K-MTF MegaTuff SPIRAL WIRE HYDRAULIC HOSE-SAE 100R15 (6000 PSI)
SKU: 70867Cross reference: 70865854668EFG6K8EFG6K-MTFABT6K-08ABT6K08UPC/EAN: 072053978889
EFG6K Spiral Wire Hose - SAE 100R15 - MegaTuff Cover

$2,422.46
Roll 100Usually ships within 4-10 days
Product Details
EFG6K is recommended for extremely high-pressure, high-impulse applications such as hydrostatic transmissions. Compatible with biodegradable hydraulic fluids like polyolester, polyglycol and vegetable oil as well as standard petroleum-based fluids.
- For use with GlobalSpiral Couplings [G20 Series], GlobalSpiral MAX Pressure Couplings [G23 and G24 Series] and Stainless Steel Spiral Couplings [G18 Series]
Specifications
| SKU | 70867 |
|---|---|
| Cross reference | 70865, 85466, 8EFG6K, 8EFG6K-MTF, ABT6K-08, ABT6K08 |
| UPC/EAN | 072053978889 |
| Hose Cover Type | MegaTuff |
| Inside Diameter | 1/2" (08) |
| Hose Layer Count | 4 |
| Hose Reinforcement | Alternating Spiral Wire |
| Hose Reinforcement Material | Wire |
| Industry Specification | SAE 100R15 |
| Hose Series | EFG6K |
| Working Pressure Rating (PSI) | 6000 |
