Gates 70978 (8EFG6K) 1/2" -8EFG6KXLL SPIRAL WIRE HYDRAULIC HOSE-SAE 100R15-200 FT CTN (6000 PSI)
SKU: 70978Cross reference: 70865854668EFG6K8EFG6KXLLABT6K-08UPC/EAN: 770075260301
EFG6K Spiral Wire Hose - SAE 100R15




$3,939.94
Roll 200Usually ships within 4-10 days
Product Details
Recommended for extremely high pressure, high impulse applications such as hydrostatic transmissions. EFG6K is designed to meet or exceed all requirements of SAE 100R15 specifications and performance requirements of EN 856 4SP (-6, -8, -10 and -12), EN 856 4SH (-12, -16, and -20), and ISO 3862 Type R15 (-6, -8, -10, -12, -16, -24). Compatible with biodegradable hydraulic fluids like polyolester, polyglycol and vegetable oil as well as standard petroleum-based fluids.
- Temperature Range: -40 Deg F to +250 Deg F (-40 Deg C to +121 Deg C)
Specifications
| SKU | 70978 |
|---|---|
| Cross reference | 70865, 85466, 8EFG6K, 8EFG6KXLL, ABT6K-08 |
| UPC/EAN | 770075260301 |
| Inside Diameter | 1/2" (08) |
| Hose Layer Count | 4 |
| Hose Reinforcement | Alternating Spiral Wire |
| Hose Reinforcement Material | Wire |
| Industry Specification | SAE 100R15 |
| Hose Series | EFG6K |
| Working Pressure Rating (PSI) | 6000 |
