Gates 85477 (6EFG4K) 6EFG4KX25FT 3/8" I.D.4-WIRE SPIRAL WIRE HYDRAULIC HOSE - SAE 100R12 (25' BOX)
SKU: 85477Cross reference: 465140056EFG4K70811UPC/EAN: 072053504262
EFG4K Spiral Wire Hose - SAE 100R12




$321.75
EachUsually ships within 4-10 days
Product Details
Recommended for very high-pressure, high-impulse applications, EFG4K hose is compatible with biodegradable hydraulic fluids like polyolester, polyglycol and vegetable oil as well as standard petroleum-based fluids.
- For use with GlobalSpiral Couplings [G20 Series], GlobalSpiral One-Piece Couplings [G21 Series, -20 Only] and Stainless Steel Spiral Couplings [G18 Series]
Specifications
| SKU | 85477 |
|---|---|
| Cross reference | 46514005, 6EFG4K, 70811 |
| UPC/EAN | 072053504262 |
| Inside Diameter | 3/8" (06) |
| Hose Layer Count | 4 |
| Hose Reinforcement | Alternating Spiral Wire |
| Hose Reinforcement Material | Wire |
| Industry Specification | SAE 100R12 |
| Hose Series | EFG4K |
| Working Pressure Rating (PSI) | 4000 |


