Gates 85430 (24EFG3K) 24EFG3K x 25FT 1.5" EFG3K Spiral Wire Hose - SAE 100R12 (25' BOX)
SKU: 85430Cross reference: 24EFG3K24EFG3KX25FT46511740UPC/EAN: 770075430643
EFG3K Spiral Wire Hose - SAE 100R12

$1,242.09
EachLow stock
Product Details
Recommended for very high-pressure, high-impulse hydraulic applications, EFG3K is compatible with biodegradable hydraulic fluids like polyolester, polyglycol and vegetable oil as well as standard petroleum-based fluids.
- For use with GlobalSpiral Couplings [G20 Series], GlobalSpiral One-Piece Couplings [G21 Series, -20 Only], GlobalSpiral Plus Couplings [G22 Series], Stainless Steel Couplings [G17 Series - Braid] and [G18 - Spiral]
Specifications
| SKU | 85430 |
|---|---|
| Cross reference | 24EFG3K, 24EFG3KX25FT, 46511740 |
| UPC/EAN | 770075430643 |
| Inside Diameter | 1 1/2" (24) |
| Hose Layer Count | 4 |
| Hose Reinforcement | Alternating Spiral Wire |
| Hose Reinforcement Material | Wire |
| Industry Specification | SAE 100R12 |
| Hose Series | EFG3K |
| Working Pressure Rating (PSI) | 3000 |

