Gates G19400-1212 (12G8K-12FLC) Caterpillar Style O-Ring Flange (G8K)
SKU: G19400-1212UPC/EAN: 770075446460
Caterpillar Style O-Ring Flange (G8K)





$81.52
EachUsually ships within 4-10 days
Product Details
Gates G8K stems and ferrules are designed specifically for use with G8K (8000 psi) hose.
- No-skive coupling offered only in Caterpillar-style, heavy-duty flange
Specifications
| SKU | G19400-1212 |
|---|---|
| UPC/EAN | 770075446460 |
| Coupling Style | G8K Couplings |
| Swivel | No |
| Thread Configuration | SAE O-Ring Flange (FL) |
| Hose Series | G8K |
| Inside Diameter | 3/4" (12) |
| Bend Angle | Straight |
| Seal Type | O-Ring |
| Thread Size | 3/4" (12) |
| Gates Code | G19 |











