Gates G19407-1616 (16G8K-16FLC45-050) Caterpillar Style O-Ring Flange - 45 Bent Tube (G8K)
SKU: G19407-1616UPC/EAN: 770075446415
Caterpillar Style O-Ring Flange - 45 Bent Tube (G8K)





$118.29
EachUsually ships within 4-10 days
Product Details
Gates G8K stems and ferrules are designed specifically for use with G8K (8000 psi) hose.
- No-skive coupling offered only in Caterpillar-style, heavy-duty flange
Specifications
| SKU | G19407-1616 |
|---|---|
| UPC/EAN | 770075446415 |
| Coupling Style | G8K Couplings |
| Swivel | No |
| Thread Configuration | SAE O-Ring Flange (FL) |
| Hose Series | G8K |
| Inside Diameter | 1" (16) |
| Bend Angle | 45° |
| Seal Type | O-Ring |
| Thread Size | 1" (16) |
| Gates Code | G19 |











